SMC Diode Solutions SICRB101200TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Model
SICRB101200TR
Datasheet
SICRB101200TR PDF
Description
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Mounting Type Stud Mount
Package / Case DO-203AB, DO-5, Stud
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-203AB (DO-5)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400V
Current - Average Rectified (Io) 50A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 180°C
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4V @ 125A