SMC Diode Solutions SBRD10200TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Model
SBRD10200TR
Datasheet
SBRD10200TR PDF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 10A DPAK
Availability
IN STOCK
Stock: 35893
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Average Rectified (Io) 1A
Series -
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Packaging Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490mV @ 1A
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-216AA
Base Part Number STPS120
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package STmite
Current - Reverse Leakage @ Vr 3.9µA @ 20V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20V