SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands CENB1060A1503N01
Model
CENB1060A1503N01
Datasheet
CENB1060A1503N01 PDF
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 60W
Attribute Name Attribute Value
Input Connector IEC 320-C14
Form Desktop (Class I)
Region Utilized International
Series CENB1060 (60W)
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
Weight 0.882 lb (400.07 g)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals CE, cULus
Size / Dimension 4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
Efficiency Level V
Voltage - Output 18V
Input Type Cord (Sold Separately)
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Cord Length 59" (1.50m)
Current - Output (Max) 3.4A
Part Status Obsolete
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 61W