SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands CENB1050A4803N01
Model
CENB1050A4803N01
Datasheet
CENB1050A4803N01 PDF
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 50W
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 35W
Input Connector IEC 320-C8
Form Desktop (Class II)
Region Utilized International
Series CENB1060 (60W)
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
Weight 0.882 lb (400.07 g)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals CE, cULus
Size / Dimension 4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
Efficiency Level V
Voltage - Output 5V
Input Type Cord (Sold Separately)
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Cord Length 47.2" (1.20m)
Current - Output (Max) 7A