SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands CENB1050A1803F01
Model
CENB1050A1803F01
Datasheet
CENB1050A1803F01 PDF
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 50W
Attribute Name Attribute Value
Part Status Obsolete
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 50W
Region Utilized International
Series CENB1050 (50W)
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
Weight 0.882 lb (400.07 g)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Approvals CE, cULus
Size / Dimension 4.25" L x 2.67" W x 1.28" H (108.0mm x 67.7mm x 32.5mm)
Efficiency Level V
Voltage - Output 18V
Input Type Cord (Sold Separately)
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Cord Length 59" (1.50m)
Current - Output (Max) 2.8A