SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands CENB1040A1503F01
Model
CENB1040A1503F01
Datasheet
CENB1040A1503F01 PDF
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 40W
Attribute Name Attribute Value
Approvals CE, cULus
Size / Dimension 3.98" L x 2.40" W x 1.34" H (101.0mm x 61.0mm x 34.0mm)
Efficiency Level V
Voltage - Output 15V
Input Type Cord (Sold Separately)
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Cord Length 59" (1.50m)
Current - Output (Max) 2.76A
Part Status Obsolete
No Load Power Consumption 300mW (Max)
Applications ITE (Commercial)
Polarization Positive Center
Power (Watts) 41W
Input Connector IEC 320-C8
Form Desktop (Class II)
Region Utilized International
Series CENB1040 (40W)
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
Weight 0.551 lb (249.93 g)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm