SiTime SIT8920AML7-28N
Model
SIT8920AML7-28N
Datasheet
SIT8920AML7-28N PDF
Description
MEMS OSC PROG XO LVCMOS 2.8V
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±30ppm
Base Resonator Crystal
Current - Supply (Disable) (Max) 75mA
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 2.5V
Type XO (Standard)
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Output CML
Frequency Stability ±20ppm
Series Si590
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function Enable/Disable
Current - Supply (Max) 110mA
Packaging Tray
Available Frequency Range 125MHz ~ 214.999MHz