SiTime SIT8920AMF7-28S
Model
SIT8920AMF7-28S
Datasheet
SIT8920AMF7-28S PDF
Description
MEMS OSC PROG XO LVCMOS 2.8V
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Base Resonator MEMS
Current - Supply (Disable) (Max) 3.8mA
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Output LVCMOS
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Series SiT8920
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Current - Supply (Max) 4mA
Function Enable/Disable
Available Frequency Range 1MHz ~ 110MHz