SiTime SIT8920AMB7-18E
Model
SIT8920AMB7-18E
Datasheet
SIT8920AMB7-18E PDF
Description
MEMS OSC PROG XO LVCMOS 1.8V
Attribute Name Attribute Value
Output LVCMOS
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Series SiT8920
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Current - Supply (Max) 4.5mA
Function Standby
Available Frequency Range 1MHz ~ 110MHz
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Base Resonator MEMS
Current - Supply (Disable) (Max) 8.5µA
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 3V