SiTime SIT8918AAA7-18E
Manufacturer
SiTime
Model
SIT8918AAA7-18E
Datasheet
SIT8918AAA7-18E PDF
Description
MEMS OSC PROG XO LVCMOS 1.8V
Attribute Name Attribute Value
Series SiT8918
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings -
Current - Supply (Max) 4.5mA
Function -
Available Frequency Range 1MHz ~ 110MHz
Part Status Active
Spread Spectrum Bandwidth -
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Type XO (Standard)
Frequency Stability -
Output LVCMOS
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)