SiTime SIT2020AMUS-18E
Model
SIT2020AMUS-18E
Datasheet
SIT2020AMUS-18E PDF
Attribute Name Attribute Value
Function -
Available Frequency Range 1MHz ~ 110MHz
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Base Resonator MEMS
Package / Case SC-74A, SOT-753
Size / Dimension 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V
Output LVCMOS, LVTTL
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Series SiT2020
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Current - Supply (Max) 4mA