SiTime SIT2018AAFS-33E
Manufacturer
SiTime
Model
SIT2018AAFS-33E
Datasheet
SIT2018AAFS-33E PDF
Description
OSCILLATOR PROGRAMMABLE
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Spread Spectrum Bandwidth -
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Base Resonator MEMS
Current - Supply (Disable) (Max) 8.5µA
Package / Case SC-74A, SOT-753
Size / Dimension 0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 3.3V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Type XO (Standard)
Frequency Stability -
Output LVCMOS, LVTTL
Height - Seated (Max) 0.057" (1.45mm)
Series SiT2018
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings -
Current - Supply (Max) 4.5mA
Function Standby
Available Frequency Range 1MHz ~ 110MHz