SiTime SIT1618BEL7-25N
Model
SIT1618BEL7-25N
Datasheet
SIT1618BEL7-25N PDF
Description
MEMS OSC PROG XO LVCMOS 2.5V
Attribute Name Attribute Value
Base Resonator MEMS
Current - Supply (Disable) (Max) 4.5mA
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 2.8V
Output LVCMOS, LVTTL
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Series SiT1618B
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ratings -
Current - Supply (Max) 4.7mA
Function Enable/Disable
Available Frequency Range 7.3728MHz ~ 48MHz
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±20ppm