SiTime SIT1618AEB7-30E
Manufacturer
SiTime
Model
SIT1618AEB7-30E
Datasheet
SIT1618AEB7-30E PDF
Description
MEMS OSC PROG XO LVCMOS 3V 20PPM
Attribute Name Attribute Value
Part Status Active
Spread Spectrum Bandwidth -
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±20ppm
Base Resonator MEMS
Current - Supply (Disable) (Max) 8.5µA
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 3V
Programmable Type Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Type XO (Standard)
Frequency Stability -
Output LVCMOS, LVTTL
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Series SiT1618
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Ratings -
Current - Supply (Max) 4.5mA
Function Standby
Available Frequency Range 7.3728MHz ~ 48MHz