SiTime SIT1602BIF11-33N-20.000000E
Manufacturer
SiTime
Model
SIT1602BIF11-33N-20.000000E
Datasheet
SIT1602BIF11-33N-20.000000E PDF
Description
MEMS OSC XO 20.0000MHZ H/LV-CMOS
Attribute Name Attribute Value
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Type XO (Standard)
Voltage - Supply 2.8V
Output HCMOS, LVCMOS
Frequency Stability ±25ppm
Series SiT1602B
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function Standby (Power Down)
Current - Supply (Max) 4.5mA
Frequency 27MHz