SiTime SIT1602BI-21-18E-65.000000E
Model
SIT1602BI-21-18E-65.000000E
Datasheet
SIT1602BI-21-18E-65.000000E PDF
Description
MEMS OSC XO 65.0000MHZ H/LV-CMOS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Type XO (Standard)
Voltage - Supply 1.8V
Output HCMOS, LVCMOS
Frequency Stability ±20ppm
Series SiT1602B
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function Enable/Disable
Current - Supply (Max) 4.1mA
Frequency 62.5MHz
Part Status Active
Current - Supply (Disable) (Max) 4mA