SiTime SIT1602BI-12-30S-28.636300E
Model
SIT1602BI-12-30S-28.636300E
Datasheet
SIT1602BI-12-30S-28.636300E PDF
Description
MEMS OSC XO 28.6363MHZ H/LV-CMOS
Attribute Name Attribute Value
Frequency 3.57MHz
Absolute Pull Range (APR) -
Packaging Tape & Reel (TR)
Spread Spectrum Bandwidth -
Part Status Active
Current - Supply (Disable) (Max) 4.3µA
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Type XO (Standard)
Voltage - Supply 3V
Output HCMOS, LVCMOS
Frequency Stability ±25ppm
Series SiT1602B
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function Standby (Power Down)
Current - Supply (Max) 4.5mA