SiTime SIT1602BI-12-28N-65.000000E
Model
SIT1602BI-12-28N-65.000000E
Datasheet
SIT1602BI-12-28N-65.000000E PDF
Description
MEMS OSC XO 65.0000MHZ H/LV-CMOS
Attribute Name Attribute Value
Frequency 66.6MHz
Part Status Active
Current - Supply (Disable) (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Type XO (Standard)
Voltage - Supply 2.8V
Output HCMOS, LVCMOS
Frequency Stability ±25ppm
Series SiT1602B
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function -
Current - Supply (Max) 4.5mA