SiTime SIT1602BI-11-33E-50.000000E
Model
SIT1602BI-11-33E-50.000000E
Datasheet
SIT1602BI-11-33E-50.000000E PDF
Description
MEMS OSC XO 50.0000MHZ H/LV-CMOS
Attribute Name Attribute Value
Frequency 12MHz
Spread Spectrum Bandwidth -
Part Status Not For New Designs
Current - Supply (Disable) (Max) 4mA
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Type XO (Standard)
Voltage - Supply 3.3V
Output LVCMOS
Frequency Stability ±25ppm
Series SiT1602
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function Enable/Disable
Current - Supply (Max) 4.5mA