SiTime SIT1602BC-82-28E-40.500000Y
Model
SIT1602BC-82-28E-40.500000Y
Datasheet
SIT1602BC-82-28E-40.500000Y PDF
Description
MEMS OSC XO 40.5000MHZ H/LV-CMOS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Type XO (Standard)
Voltage - Supply 2.8V
Output HCMOS, LVCMOS
Frequency Stability ±25ppm
Series SiT1602B
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Function Enable/Disable
Current - Supply (Max) 4.5mA
Frequency 48MHz
Part Status Active
Current - Supply (Disable) (Max) 4.2mA