SiTime SIT1602AI-12-XXE-48.000000E
Model
SIT1602AI-12-XXE-48.000000E
Datasheet
SIT1602AI-12-XXE-48.000000E PDF
Description
MEMS OSC XO 48.0000MHZ LVCMOS
Attribute Name Attribute Value
Frequency 12MHz
Part Status Not For New Designs
Current - Supply (Disable) (Max) 4.3µA
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Type XO (Standard)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Output LVCMOS
Frequency Stability ±25ppm
Series SiT1602
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function Standby (Power Down)
Current - Supply (Max) 4.5mA