Silicon Labs EFM8UB20F64G-B-QFN32R
Manufacturer
Silicon Labs
Model
EFM8UB20F64G-B-QFN32R
Datasheet
EFM8UB20F64G-B-QFN32R PDF
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 32QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 1332
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Speed 20MHz
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series PIC® 16C
Data Converters -
RAM Size 96 x 8
Oscillator Type External
Core Size 8-Bit
Base Part Number PIC16C621A
Packaging Tube
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size -
Program Memory Type OTP
Part Status Active
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Supplier Device Package 18-SOIC
Connectivity -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 5.5V