Silicon Labs EFM32TG230F32-QFN64T
Manufacturer
Silicon Labs
Model
EFM32TG230F32-QFN64T
Datasheet
EFM32TG230F32-QFN64T PDF
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN
Availability
IN STOCK
Stock: 220
Product Detail
Attribute Name Attribute Value
Packaging Tray
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Part Status Active
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.85V ~ 3.8V
Connectivity I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 53
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 32MHz