Silicon Labs 500SJAB-ACF
Manufacturer
Silicon Labs
Model
500SJAB-ACF
Datasheet
500SJAB-ACF PDF
Description
XTAL OSC PROG XO CMOS 1.8V 10PPM
Attribute Name Attribute Value
Output CMOS
Frequency Stability ±20ppm
Series Si590
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Function Enable/Disable
Current - Supply (Max) 90mA
Packaging Tray
Available Frequency Range 10MHz ~ 124.999MHz
Part Status Active
Spread Spectrum Bandwidth -
Mounting Type Surface Mount
Frequency Stability (Total) ±30ppm
Base Resonator Crystal
Current - Supply (Disable) (Max) 75mA
Package / Case 6-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 3.3V