Signal Transformer SCRH104R-220
Manufacturer
Signal Transformer
Model
SCRH104R-220
Datasheet
SCRH104R-220 PDF
Description
FIXED IND 22UH 2.7A 73 MOHM SMD
Attribute Name Attribute Value
Ratings -
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Q @ Freq 8.58 @ 7.96MHz
Current - Saturation 1.5A
Packaging Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps) 1.72A
Shielding Shielded
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance 3.9µH
Supplier Device Package -
Part Status Active
Frequency - Self Resonant 56MHz
Mounting Type Surface Mount
Inductance Frequency - Test 100kHz
Package / Case 1919 (4848 Metric)
Material - Core Ferrite
Type Wirewound
Base Part Number SRR4028
Series SRR4028
Size / Dimension 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm)