Sanken SWF240P-24-L-T
- Manufacturer
- Sanken
- Model
- SWF240P-24-L-T
- Datasheet
- SWF240P-24-L-T PDF
- Description
- AC/DC CONVERTER 24V 240W
|---|---|
| Power (Watts) | 60W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | Enclosed |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Series | AB60S (60W) |
| Voltage - Output 2 | - |
| Features | DC Input Capable, Universal Input |
| Voltage - Output 3 | - |
| Approvals | CE |
| Voltage - Output 4 | - |
| Efficiency | 88% |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Part Status | Active |
| Minimum Load Required | No |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Current - Output (Max) | 1.25A |