Sanken SWF240P-24-L-R
- Manufacturer
- Sanken
- Model
- SWF240P-24-L-R
- Datasheet
- SWF240P-24-L-R PDF
- Description
- AC/DC CONVERTER 24V 240W
|---|---|
| Type | Open Frame |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Series | SWF240P (240W) |
| Voltage - Output 2 | - |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Voltage - Output 3 | - |
| Approvals | CE, cURus |
| Voltage - Output 4 | - |
| Efficiency | 92% |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Part Status | Active |
| Minimum Load Required | - |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Current - Output (Max) | 10A |
| Power (Watts) | 240W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm) |