Samtec, Inc. TW-12-03-G-D-330-SM-A
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
TW-12-03-G-D-330-SM-A
Datasheet
TW-12-03-G-D-330-SM-A PDF
Description
CONN HDR 6POS 0.079 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.800mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 32
Length - Overall Pin 1.130" (28.700mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.900" (22.860mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.120" (3.050mm)
Series AMPMODU Mod II
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 100.0µin (2.54µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)