Samtec, Inc. TW-12-03-F-Q-250-100
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
TW-12-03-F-Q-250-100
Datasheet
TW-12-03-F-Q-250-100 PDF
Description
CONN HDR 48POS 0.079 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 24
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.874" (22.200mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.346" (8.788mm)
Series Flex Stack, DW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.110" (2.794mm)