Samtec, Inc. SSW-123-23-G-S-RA
Model
SSW-123-23-G-S-RA
Datasheet
SSW-123-23-G-S-RA PDF
Description
CONN RCPT 23POS 0.1 GOLD PCB R/A
Attribute Name Attribute Value
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Series SSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Number of Positions Loaded All
Termination Kinked Pin, Solder
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Forked
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 50
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.104" (2.64mm)