Samtec, Inc. SSW-122-22-L-S-VS-P
Model
SSW-122-22-L-S-VS-P
Datasheet
SSW-122-22-L-S-VS-P PDF
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating -
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Gold
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.194" (4.93mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Series SSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.335" (8.51mm)