Samtec, Inc. SSW-110-22-S-D-VS-020
Model
SSW-110-22-S-D-VS-020
Datasheet
SSW-110-22-S-D-VS-020 PDF
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD SMD
Attribute Name Attribute Value
Features Pick and Place
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Contact Type Forked
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 20.0µin (0.51µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 18
Mounting Type Surface Mount
Row Spacing - Mating -
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Gold
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post -
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 1
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Series SSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C