Samtec, Inc. SSW-110-01-G-T-030
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
SSW-110-01-G-T-030
Datasheet
SSW-110-01-G-T-030 PDF
Description
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Forked
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 39
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 3
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Series SSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Kinked Pin, Solder
Insulation Height 0.295" (7.50mm)