Samtec, Inc. SSW-105-01-F-D-010
Model
SSW-105-01-F-D-010
Datasheet
SSW-105-01-F-D-010 PDF
Description
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Tin
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Shape Square
Number of Positions 15
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.104" (2.64mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 3
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Series SSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C