Samtec, Inc. SSW-104-21-F-Q
Model
SSW-104-21-F-Q
Datasheet
SSW-104-21-F-Q PDF
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 12
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.104" (2.64mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 3
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Series SSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded 8
Termination Solder
Insulation Height 0.335" (8.51mm)