Samtec, Inc. SSW-104-06-H-S
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
SSW-104-06-H-S
Datasheet
SSW-104-06-H-S PDF
Description
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.104" (2.64mm)
Style Board to Board or Cable
Number of Rows 3
Current Rating (Amps) 5.7A per Contact
Series SSW
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating -
Mated Stacking Heights -
Packaging Bulk
Contact Material Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded 8
Termination Solder
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Forked
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 12
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)