Samtec, Inc. SFSDT-50-28-G-99.00-SL
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
SFSDT-50-28-G-99.00-SL
Datasheet
SFSDT-50-28-G-99.00-SL PDF
Description
.050 (1.27) SOCKET DISCRETE CABL
Attribute Name Attribute Value
Color Multiple, Ribbon
Pitch - Connector 0.100" (2.54mm)
Usage Socket (0.1"), Board In
Number of Positions 40
Length 3.00' (914.40mm)
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Series 207
Features Strain Relief
Shielding Unshielded
Part Status Active
Pitch - Cable 0.050" (1.27mm)