Samtec, Inc. SFSD-07-28-G-06.50-D-NUS
Model
SFSD-07-28-G-06.50-D-NUS
Datasheet
SFSD-07-28-G-06.50-D-NUS PDF
Attribute Name Attribute Value
Usage -
Number of Positions 20
Length 2.00' (609.60mm)
Contact Finish Thickness Flash
Series Tiger Eye™ SFSD
Features Latch Lock, Polarizing Key
Shielding Unshielded
Part Status Active
Pitch - Cable -
Connector Type Socket to Individual Wire Leads
Cable Termination Crimp
Color Multiple, Individual
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)