Samtec, Inc. SFSD-05-28-G-03.50-DR-NUS
Model
SFSD-05-28-G-03.50-DR-NUS
Datasheet
SFSD-05-28-G-03.50-DR-NUS PDF
Attribute Name Attribute Value
Length 0.271' (82.55mm, 3.25")
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Series Tiger Eye™ SFSD
Features Latch Lock, Polarizing Key
Shielding Unshielded
Part Status Active
Pitch - Cable -
Connector Type Socket to Socket
Contact Finish Gold
Color Black, Individual
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)