Samtec, Inc. SFSD-04-28-G-03.26-DR-NDS
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
SFSD-04-28-G-03.26-DR-NDS
Datasheet
SFSD-04-28-G-03.26-DR-NDS PDF
Description
.050 SOCKET DISCRETE CABLE ASSEM
Attribute Name Attribute Value
Usage -
Number of Positions 8
Length 0.272' (82.80mm, 3.26")
Contact Finish Thickness 10.0µin (0.25µm)
Series Tiger Eye™ SFSD
Features Latch Lock, Polarizing Key
Shielding Unshielded
Part Status Active
Pitch - Cable -
Connector Type Socket to Socket
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Cable Termination Crimp
Color Black, Individual
Pitch - Connector 0.050" (1.27mm)