Samtec, Inc. HLE-120-02-L-DV-PE
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
HLE-120-02-L-DV-PE
Datasheet
HLE-120-02-L-DV-PE PDF
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Attribute Name Attribute Value
Series HLE
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Voltage Rating 400VAC
Mated Stacking Heights -
Packaging Tube
Contact Material Beryllium Copper
Contact Finish - Mating Gold
Part Status Active
Insulation Color Black
Number of Positions Loaded All
Termination Solder
Insulation Height 0.138" (3.50mm)
Material Flammability Rating -
Applications -
Ingress Protection -
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Type Female Socket
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Shape Square
Number of Positions 40
Mounting Type Through Hole
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Connector Type Receptacle
Contact Finish - Post Tin
Fastening Type Push-Pull
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Style Board to Board
Number of Rows 2
Current Rating (Amps) 4.1A per Contact