Samtec, Inc. HDWM-50-01-L-S-250
Model
HDWM-50-01-L-S-250
Datasheet
HDWM-50-01-L-S-250 PDF
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, DWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Tube
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 34
Length - Overall Pin 0.555" (14.097mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.335" (8.509mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)