Samtec, Inc. HDWM-38-51-L-S-250
Model
HDWM-38-51-L-S-250
Datasheet
HDWM-38-51-L-S-250 PDF
Description
CONN HDR 38POS 0.05 STACK T/H
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Number of Positions 26
Length - Overall Pin 0.695" (17.653mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.340" (8.636mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.355" (9.017mm)
Series Flex Stack, HDWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)