Samtec, Inc. HDWM-28-53-L-S-250-SM
Model
HDWM-28-53-L-S-250-SM
Datasheet
HDWM-28-53-L-S-250-SM PDF
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Number of Positions 28
Length - Overall Pin 0.755" (19.177mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.385" (9.779mm)
Series Flex Stack, HDWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)