Samtec, Inc. HDWM-28-01-S-S-280-SM
Model
HDWM-28-01-S-S-280-SM
Datasheet
HDWM-28-01-S-S-280-SM PDF
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, EW
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Length - Tail 0.330" (8.382mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Number of Positions 36
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.600" (15.240mm)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Post (Mating) 0.300" (7.620mm)