Samtec, Inc. HDWM-25-53-G-S-355-SM
Model
HDWM-25-53-G-S-355-SM
Datasheet
HDWM-25-53-G-S-355-SM PDF
Description
CONN HDR 25POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 33
Length - Overall Pin 0.555" (14.097mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.185" (4.699mm)