Samtec, Inc. HDWM-25-53-G-S-280-SM
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
HDWM-25-53-G-S-280-SM
Datasheet
HDWM-25-53-G-S-280-SM PDF
Description
CONN HDR 25POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, HDWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Number of Positions 25
Length - Overall Pin 0.590" (14.986mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.355" (9.017mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)