Samtec, Inc. HDWM-23-55-G-S-355-SM
Model
HDWM-23-55-G-S-355-SM
Datasheet
HDWM-23-55-G-S-355-SM PDF
Description
CONN HDR 23POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, HDWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail 0.120" (3.048mm)
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Number of Positions 27
Length - Overall Pin 0.825" (20.955mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.455" (11.557mm)