Samtec, Inc. HDWM-20-59-S-S-535-SM
Model
HDWM-20-59-S-S-535-SM
Datasheet
HDWM-20-59-S-S-535-SM PDF
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 1.065" (27.051mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.600" (15.240mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.465" (11.811mm)