Samtec, Inc. HDWM-20-59-S-S-512-SM
Manufacturer
Samtec, Inc.
Model
HDWM-20-59-S-S-512-SM
Datasheet
HDWM-20-59-S-S-512-SM PDF
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK SMD
Attribute Name Attribute Value
Series Flex Stack, HDWM
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Packaging Bulk
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Part Status Active
Row Spacing -
Termination Solder
Length - Tail -
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Number of Positions 20
Length - Overall Pin 1.000" (25.400mm)
Color Black
Length - Stack Height 0.535" (13.589mm)
Pitch 0.050" (1.27mm)
Length - Post (Mating) 0.465" (11.811mm)